Про препарати

Дізнайтеся, що являють собою препарати Протефлазід®

Де придбати?

Виберіть найближче місце для придбання препарату

Запитання та відповіді

Ви можете поставити своє запитання

Повідомити про побічну дію

Напишіть нам

Важливе

Останні новини

Протефлазід® випускається з новою к..
  • 02.08.2018

Від кору будуть вакцинувати доросли..
  • 21.06.2018

Від кору будуть вакцинувати дорослих із груп ризику

Детальніше »

Китайська нановакцина захистить від..
  • 16.03.2018

Китайська нановакцина захистить від усіх штамів грипу?

Детальніше »

Facebook

Папіломавірусна інфекція

ВПЛ (вірус папіломи людини) належить до сімейства Papovaviridae і являє гетерогенну групу дрібних вірусів, геном яких представлений дволанцюговою ДНК. На сьогоднішній день описано понад 100 різних типів ВПЛ, які відрізняються будовою ДНК і видами уражень. Різні типи вірусу можуть викликати різні види захворювання. Найнебезпечнішими з них є типи з високим онкологічним ризиком — тобто ті, які здатні викликати рак.

Зараження відбувається статевим і побутовим шляхами при контакті зі шкірою та слизовими оболонками зараженої людини, хоча не можна повністю виключити передачу вірусу через забруднені предмети одягу, через предмети особистої гігієни та інше. У місці проникнення вірусу утворюється розростання клітин епітелію у вигляді різноманітних за формою і величиною бородавок, кондилом. Нерідко присутність папіломавірусу не дає ніяких помітних змін, хоча вірус присутній і легко передається до статевого партнера. Часто наявні розростання мимовільно зникають, як це спостерігається при шкірних юнацьких бородавках.

Етіологія і патогенез

ВПЛ характеризується виключним тропизмом до епітеліальних клітин, спочатку вражає базальний шар епітелію шкіри і слизових оболонок (геніталій, ротової порожнини, гортані, очей), а його життєвий цикл пов’язаний з диференціацією епітеліальних клітин. Реплікація ДНК ВПЛ відбувається тільки в клітинах базального шару епідермісу, а в клітинах інших шарів вірусні частинки лише персистируют. При зараженні ВПЛ в клітинах епідермісу порушується нормальний процес диференціації, відбувається клональная експансія інфікованих ВПЛ клітин базального шару з їх трансформацією і подальшою малігнізацією. Цей процес контролюють гени ВПЛ, що кодують ранні білки Е6 і Е7. Морфологічно при цьому спостерігається деформація шарів епідермісу, загальне потовщення шкіри і слизових оболонок. У стадії розвиненої інфекції клітини шиповатого шару при переході в зернистий виявляються найбільш активними в синтезі вірусної ДНК. Ця фаза життєвого циклу ВПЛ характеризує другий етап експансії вірусної інфекції всередині епідермісу. Експресія пізніх генів L1 і L2 настає на кінцевій стадії диференціювання в роговому шарі, де спостерігається активна збірка зрілих вірусних частинок і їх виділення з клітин на поверхні шкіри. Ділянки шкіри і слизових оболонок, на поверхні яких відбувається активне виділення і брунькування вірусу, становлять найбільшу небезпеку для контактного зараження.

Встановлено, що з урогенітальними захворюваннями асоційовані певні типи ВПЛ. Виділяються різновиди ВПЛ низького (6, 11, 42, 43,44), середнього (31, 33, 35,51, 52,58) і високого (16, 18, 45, 36) онкологічного ризику. Неонкогенні папіломавіруси — типи 1,2,3,4,7,10,28,41, які викликають бородавки на підошвах, плоскі бородавки, вульгарні бородавки.

Неонкогенні папіломавіруси ніколи не провокують перетворення доброякісного процесу в злоякісний. Онкогенні папіломавіруси низького ризику при певних умовах (досить рідко) можуть викликати злоякісні переродження утворень.

Онкогенні папіломавіруси високого онкогенного ризику під впливом різних факторів можуть спровокувати злоякісні процеси і є встановленої причиною виникнення раку шийки матки. 16 тип папіломавірусу частіше зустрічається в тканини плоскоклітинного раку шийки матки, а 18 тип — у тканини аденокарциноми шийки матки. Характер статевих зв’язків як жінок, так і чоловіків є головним фактором ризику інфікування, найбільший фактор ризику — велика кількість статевих партнерів у обох статей. При масових дослідженнях ВПЛ виявлено у 40 — 50% молодих жінок, але в більшості випадків вірус спонтанно зникає, лише у 5-15% ВПЛ викликає хронічну інфекцію шийки матки, рідше — вульви і піхви. Доведено, що у жінок, у яких встановлено носійство високоонкогенних типів ВПЛ, ризик виникнення раку шийки матки значно більше, ніж у жінок, які не інфіковані ВПЛ. Ризик ще вище у жінок старше 30 років, якщо вони інфіковані типами ВПЛ високого онкогенного ризику, включаючи насамперед типи 16 і 18.

Клінічні прояви

Найчастіше папіломавірусна інфекція (ПВІ) протікає в безсимптомній формі, зазвичай на тлі різних гінекологічних захворювань, таких як вульвовагініт, псевдоерозія шийки матки, ендоцервіцит. У більшості випадків діагностується поєднання ПВІ з іншими інфекціями, що передаються статевим шляхом — хламідіоз, генітальний герпес, трихомоноз. Специфічними для ПВІ симптомами є наявність кондилом вульви, піхви, шийки матки.

Розвиток зовнішніх проявів ПВІ нерозривно пов’язане зі станом імунної системи організму. Коли противірусний захист працює добре, віруси не активуються — зовнішніх проявів немає. Якщо з якихось причин (зовнішніх і внутрішніх) відбувається порушення захисних механізмів, то інфекція переходить в стадію загострення — починається зростання кондилом, іноді дуже бурхливий. Найчастіше ПВІ активується на тлі гінекологічних та урологічних захворювань.

У осіб з нормальним імунітетом бородавки спонтанно зникають приблизно в 2/3 випадків. Однак, при зниженні імунітету можливо більш затяжного перебігу і ускладнення ПВІ. При відсутності лікування генітальні кондиломи можуть руйнуватися самі собою, залишатися без зміни або прогресувати.

Діагностика

1) Клінічний огляд.

Зазвичай під час огляду папіломатозні розростання і загострені кондиломи можна виявити неозброєним оком. Також застосовують кольпоскопическое дослідження. Однак на ранніх стадіях можуть виникнути труднощі, тому застосовують інші методи діагностики.

2) Цитологічне дослідження цервікальних мазків.
Для діагностики ПВІ використовують цитологічне дослідження мазків шийки матки по Папаніколау, при якому виділяються наступні результати:
1-й клас — атипові клітини відсутні, нормальна цитологічна картина;
2-й клас — зміни клітинних елементів, обумовлені запальним процесом піхви і шийки матки;
3-й клас — наявні поодинокі клітини зі змінами співвідношення ядра і цитоплазми, необхідно провести повторне цитологічне дослідження або проведення гістологічного дослідження біоптату тканин шийки матки;
4-й клас — наявні поодинокі клітини з ознаками злоякісного перетворення, а саме зі збільшенням ядрами і базофільною цитоплазмою, через нерівномірний розподіл хроматину;
5-й клас — є численні атипові клітини.

3) Гістологічне дослідження біоптату тканин шийки матки.
Гістологічне дослідження дозволяє оцінити морфологічну ступінь змін тканин. Як діагностики ПВІ такий метод характеризується низькою чутливістю — 51%.
4) Молекулярно-біологічні методи.
Найчастіше використовують метод полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР), за допомогою чого можна ідентифікувати ДНК, а також встановити тип ВПЛ.

Лікування

Лікування ПВІ направлено на усунення її клінічних проявів (гострих кондилом), а також гальмування розмноження вірусу, усунення провокуючих чинників, які сприяють прогресуванню процесу і виникнення рецидивів освіти кондилом.

Для деструкції кондилом застосовують: хірургічне видалення, електрокоагуляцію, кріодеструкцію, лазеродеструкція, припікання неорганічними кислотами, місцеве використання цитотоксичних препаратів. Для лікування та попередження рецидивів кондилом використовують також імунотропні препарати, адже активність ВПЛ, насамперед, залежить від імунного статусу і реакції організму на інфекцію. Обов’язково застосовують спеціальні противірусні препарати (переважно ті, які мають доведену противірусну ефективність саме на ВПЛ; аким препаратом є Протефлазід ®, краплі, який поєднує в собі і пряму противірусну, і имунотропну дію). Таким чином, найбільш доцільним є використання комбінованої терапії ПВІ, яка включає як деструкцію кондилом, так і противірусну та імуномодулюючу терапію.

Профілактика

Профілактика ПВІ, в першу чергу, полягає в попередженні інфікування папіломавірусом. Тому основним заходом є усунення факторів інфікування (часта зміна статевих партнерів, відсутність бар’єрної контрацепції, дотримання правил особистої гігієни) або попередження інфікування через вироблення специфічного імунітету до збудника (вакцинація). Важливим заходом є впровадження регулярного скринінгу, що дає можливість ранньої діагностики ПВІ і попередження, таким чином, інфікування інших осіб. Через існуючу небезпеку розвитку ВПЛ-асоційованих захворювань шийки матки жінки повинні проходити регулярні обстеження у гінеколога.

В профілактиктичних цілях також рекомендується проведення заходів, спрямованих на зміцнення імунітету.


Попередження-угода!

Сайт містить інформацію, що призначена для фахівців медичної та фармацевтичної галузей, вона не може бути використана для самодіагностики та самолікування і не є заміною консультації лікаря.