Про препарати

Дізнайтеся, що являють собою препарати Протефлазід®

Де придбати?

Виберіть найближче місце для придбання препарату

Запитання та відповіді

Ви можете поставити своє запитання

Повідомити про побічну дію

Напишіть нам

Важливе

Останні новини

Протефлазід® випускається з новою к..
 • 02.08.2018

Від кору будуть вакцинувати доросли..
 • 21.06.2018

Від кору будуть вакцинувати дорослих із груп ризику

Детальніше »

Китайська нановакцина захистить від..
 • 16.03.2018

Китайська нановакцина захистить від усіх штамів грипу?

Детальніше »

Facebook

Грип та ГРВІ

Що таке ГРВІ?

Гострі респіраторні захворювання (ГРЗ) — збірна група захворювань, що викликаються різними збудниками, які об’єднані на основі спільності особливостей епідеміології, патогенезу і схожості клінічних проявів.

До ГРЗ належать респіраторні захворювання не тільки вірусної природи. Етіологічні чинники ГРЗ: різноманітні віруси, легіонелли, стафілококи, рикетсії, мікоплазми, менінгококи, стрептококи, хламідії і т.д. ГРЗ, які викликаються вірусами, називаються гострими респіраторними вірусними інфекціями (ГРВІ).

Гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ) — це група гострих респіраторних захворювань, обумовлених виключно вірусами. Саме ГРВІ по своїй питомій частці займають провідне місце в структурі інфекційної патології людини. Експерти ВООЗ підкреслюють, що в останні роки зберігається тенденція до постійного зростання рівня захворюваності цією групою інфекцій.

Клінічні ознаки гострих респіраторних вірусних інфекцій

Різні збудники в більшості випадків уражають певні відділи дихальних шляхів:

 • риновіруси і коронавіруси — переважно слизову оболонку носа;
 • реовірус — носа і глотки;
 • вірус парагрипу — гортані;
 • вірус грипу — трахеї;
 • РС-вірус — бронхів і бронхіол;
 • аденовіруси — лімфоїдну тканину глотки та кон’юнктиви.

У цілому, ГРВІ обумовлюють запалення усіх відділів дихальних шляхів, але в різному ступені.

Ознаки, характерні для всіх ГРВІ:

 1. Скарги: більше чи менше виражені симптоми загальної інтоксикації, катаральні симптоми — першіння, рідше — біль в горлі, сухий кашель нежить.
 2. Помірна гіперемія, в основному дужок, язичка, м’якого піднебіння, задньої стінки глотки з наявністю зернистості (збільшені лімфатичні фолікули).
 3. Гіперемія слизової оболонки носових ходів.
 4. Мигдалини переважно інтактні (за винятком аденовірусної інфекції).
 5. Кон’юнктивіт (виражений більше чи менше в залежності від виду ГРВІ).
 6. Ознаки ураження кількох відділів верхніх дихальних шляхів.
 7. Для кожного виду характерне ураження одного відділу верхніх дихальних шляхів з розвитком характерної симптоматики.
 8. В гемограмі, зазвичай, спостерігається лейкопенія (нормоцитоз) з паличкоядерних зрушенням і відносним лімфомоноцитозом.
 9. Під час рентгенологічного дослідження органів грудної порожнини — посилення легеневого малюнка.

Диференційні особливості захворювань, що входять в групу ГРВІ

Грип

У клініці грипу можна виділити два основних синдроми — інтоксикаційний і катаральний. Серед усіх ГРВІ саме при грипі інтоксикаційний синдром найбільш виражений. Особливостями цього синдрому є: висока короткочасна (3-5 днів) лихоманка, значний м’язовий біль, типова локалізація головного болю — в надбрівних дугах, параорбітальних і скроневих областях.

Катаральний синдром проявляється переважно у вигляді трахеобронхіту. Однак, спостерігаються симптоми ураження інших відділів дихальної системи: сухість і першіння в горлі як прояв фарингіту, закладеність і сухість слизової оболонки носа — риніт. Зовнішній вигляд хворого на грип нагадує такий у заплаканої дитини: набряк і гіперемія обличчя, блискучі очі, ін’єкція судин кон’юнктиви.

Пташиний грип

Пташиний грип (ПГ) є інфекційною вірусною хворобою птахів. Більшість вірусів пташиного грипу не інфікує людей, однак деякі, такі як А (H5N1) і A (H7N9), викликають важкі інфекції серед людей. Летальність від вірусних інфекцій А (H5N1) і A (H7N9) серед людей значно перевищує летальність від інфекцій сезонного грипу. Вірус A (H7N9) уражає, в основному, людей з супутніми патологіями.
Є повідомлення про те, що деякі з цих вірусів пташиного грипу можуть долати видовий бар’єр і викликати хворобу або безсимптомні інфекції у людей і ссавців.

У березні 2013 року підтип вірусу A (H7N9), вірус ПГ з низькою патогенністю, вперше інфікував 3 осіб — 2 жителів міста Шанхай і 1 жителя провінції Аньхой.

Вірус ПГ A (H5N1) і A (H7N9) залишається одним з вірусів грипу, що мають пандемічний потенціал, тому що він продовжує широко циркулювати в деяких популяціях домашніх птахів. Багато людей не мають до нього імунітету, і він може викликати важку хворобу і смерть. Однак, чи може вірус грипу A (H7N9) в дійсності викликати пандемію, невідомо. Досвід показує, що серед вірусів грипу тварин, які іноді інфікували людей, одні віруси не призводили до пандемій, а інші призводили.

У багатьох пацієнтів хвороба, що викликається вірусом А (H5N1), має надзвичайно агресивний перебіг зі швидким погіршенням стану і високою летальністю. Подібно до багатьох інших хвороб, що з’явилися, грип А (H5N1) серед людей погано вивчений.

Інкубаційний період пташиного грипу А (H5N1) може бути більш тривалим, ніж у звичайного сезонного грипу, який триває близько 2-3 днів. За наявними даними, інкубаційний період інфекції А (H5N1) триває від 2 до 8 і, можливо, навіть до 17 днів. За наявними даними, інкубаційний період інфекції А (H7N9) триває від 2 до 8, складаючи, в середньому, 5 днів. В даний час при проведенні розслідувань на місцях та моніторингу за контактами пацієнтів ВООЗ рекомендує брати за основу інкубаційний період в 7 днів.

Початкові симптоми включають високу температуру, зазвичай, вище 38 °C, й інші грипоподібні симптоми. У деяких пацієнтів також реєструвалися діарея, блювота, болі в області живота і грудей, а також кровотечі з носа і ясен.

Однією з ознак, які спостерігаються у багатьох пацієнтів, є розвиток симптомів запалення нижніх дихальних шляхів на ранній стадії хвороби. Часто спостерігаються респіраторний дистрес, хрипкий голос і тріскаючі звуки при вдиханні. Виділення мокротиння бувають різними, іноді кров’яними. Ускладнення інфекції A (H5N1) і A (H7N9) включають гіпоксемію, поліорганну недостатність і вторинні бактеріальні та грибкові інфекції.

Парагрип

У клінічній картині парагрипу ураження верхніх дихальних шляхів переважають над проявами токсикозу. Для захворювання характерні: поступовий початок і млявий перебіг з максимальним напруженням клінічних симптомів на 3 — 4 добу хвороби. Симптоми загальної інтоксикації виражені слабо, температура переважно субфебрильна тривалістю від 1 до 8 днів, іноді може досягати фебрильного рівня з досить вираженою інтоксикацією. Катаральний синдром, як правило, представлений ларингітом, однак, спостерігаються менш значні явища риніту з мізерними серозними / слизовими виділеннями і катарального фарингіту. Іноді в процес втягуються трахея і бронхи з розвитком відповідної симптоматики. Анатомічна будова гортані обумовлює можливість розвитку стенозуючого ларингіту (несправжнього крупу) переважно у дітей.

Риновирусна інфекція

Риновирусна інфекція характеризується наявністю назофарингіту з надмірною носовою секрецією серозного або серозно-слизового характеру на тлі мінімальних ознак токсикозу, що пов’язано з відсутністю вірусемії.

Аденовірусна інфекція

Аденовірусна інфекція характеризується підгострим початком з помірно вираженим інтоксикаційним синдромом (навіть за умови високої лихоманки самопочуття хворого залишається відносно задовільним) та поліморфізмом клінічних проявів, що обумовлено тропізмом аденовірусів до клітин макрофагальної системи — лімфатичних вузлів, печінки, селезінки, епітелію слизових оболонок очей, дихального, травного і сечового трактів, нервових клітин.

Поліморфізм клінічних проявів визначає різноманітність клінічних форм захворювання:

 1. ГРВІ (ринофарингіт, ринофарінготонзиліт, ринофарінгобронхіт);
 2. фарінгоконьюнктівальная лихоманка;
 3. кон’юнктивіт, кератокон’юнктивіт;
 4. аденовірусна атипова пневмонія (визначається не всіма дослідниками);
 5. аденовірусна діарея (ентерит) (переважно у дітей);
 6. аденовірусні геморагічний цистит (розвивається дуже рідко);
 7. ураження нервової системи.

Найчастіше аденовірусна інфекція маніфестує ураженням верхніх дихальних шляхів у вигляді затяжного (до 4 тижнів) риніту з рясним серозним / слизових секретом, гранулезного фарингіту, тонзиліту з помірною гіперемією і значним набряком слизових тканин ротоглотки, можливою появою на мигдалинах ніжних фібринозних нашарувань внаслідок ексудації фібрину і некрозу епітеліальних клітин. Можливе залучення в запальний процес слизової оболонки трахеї і бронхів. Особливістю аденовірусного захворювання є поєднання катарального синдрому з ураженням інших органів, які багаті лімфоїдною тканиною — катаральним, фолікулярним або плівчастим, частіше однобічним кон’юнктивітом, генералізованою лімфаденопатією, ентеритом, гепатоліенальним синдромом. Перебіг захворювання характеризується послідовною появою окремих клінічних симптомів, що свідчить про залучення у патологічний процес нових органів і систем. Підставою для встановлення діагнозу є наявність хоча б 3-х синдромів органних уражень.

Респіраторно-синцитіальна інфекція (РС-інфекція)

Клінічна картина РС-інфекції варіює залежно від віку хворого. У дітей молодшого віку вірус переважно вражає нижні відділи респіраторного тракту, проходить у вигляді бронхіту та / або бронхіоліту. У дорослих і дітей старшого віку захворювання протікає, як правило, легко, у вигляді риніту, трахеобронхіту, без підвищення температури тіла або з коротким субфебрилітетом.

Коронавірусна інфекція

Тяжкість перебігу коронавирусної інфекції корелює з віком хворого. У дітей до 3-річного віку захворювання характеризується гострим початком зі значним токсикозом, тяжким ураженням верхніх дихальних шляхів у вигляді назофарингіту, з можливим поширенням запального процесу на гортань і трахею (ларинготрахеїт). У 80% дітей молодшого віку хвороба ускладнюється розвитком стенозуючого ларингіту (несправжній круп).

У дітей старшого віку хвороба починається поступово, симптоми токсикозу відсутні, катаральний синдром характеризується ринітом зі слизовим секретом. Іноді спостерігаються симптоми гастроентериту. На відміну від дітей, у дорослих хвороба характеризується помірним токсикозом, ринофарингітом з рясним слизовим секретом, іноді розвивається ларингіт.

«SARS»

«Нетипова пневмонія» або SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome) — нове інфекційне захворювання, яке виникло в середині листопада 2002 року в Південному Китаї, провінції Гуандун, і поширилося на території 29 держав світу. Вперше описано доктором К. Урбані в Гонконзі. Офіційно повідомлено про 8422 випадки захворювання, серед яких понад 900 закінчилися смертю. Після 2004 року повідомлень про захворювання «SARS» не було.

Збудником хвороби є новий штам РНК-вмістного коронавируса тварин, який став патогенним для людини внаслідок мутацій. Джерелом інфекції є хвора людина, не виключаються також деякі тварини. Шлях передачі — крапельний або повітряно-пиловий (вірус виділяється не тільки з секретом дихальних шляхів, а й з сечею та калом). Хворіють переважно особи молодого і середнього віку, рідко — діти (значно легше), особи похилого віку. Не виключено штучне походження вірусу.

Інкубаційний період триває 2-10 днів, тяжкість захворювання варіює від мінімальних проявів до прогресивної дихальної недостатності з летальним результатом. Початок гострий, з підвищенням температури тіла більше 38 °C. Виділяють 3 фази перебігу:

 • продромальний період триває 3-7 діб і характеризується лихоманкою, болем у м’язах, головним болем, слабо вираженим сухим кашлем, який не супроводжується нежиттю і чханням; при дослідженні крові — нормоцитоз або лейкопенія, абсолютна лімфопенія, висока активність КФК, помірне підвищення АлАТ, АсАТ;
 • через 3 — 7 днів кашель посилюється, з’являється задишка і відчуття нестачі повітря; в легких, переважно в базальних відділах, вислуховується крепітація; наростає гіпоксемія. Частина хворих (близько 15%) на цьому етапі одужує;
 • у 85% хворих з другого тижня хвороби спостерігається наростання клінічної симптоматики — стан прогресивно погіршується, відзначається новий пік гарячки, з’являється водяниста діарея, рентгенологічна картина характеризується негативною динамікою — прогресування респіраторних симптомів супроводжується появою нових вогнищ іншої локалізації. Розвивається гострий респіраторний дистрес-синдром (ГРДС), що вимагає проведення інтенсивної терапії (10 — 20% хворих). Зміни в гемограмі аналогічні таким в першій фазі, однак приєднується тромбоцитопенія. Рентгенологічні зміни корелюють з тяжкістю перебігу і варіюють від нормального малюнка поширеною багатофокусній інфільтрації легеневої тканини, переважно в периферичних відділах одно-або двосторонньої локалізації.

Реовірусна інфекція

Реовірусна інфекція — гостра антропонозна вірусна хвороба з переважним ураженням верхніх дихальних шляхів і шлунково-кишкового тракту. Захворювання зустрічається спорадично, супроводжується помірним токсикозом і ринофарингітом. З боку шлунково-кишкового тракту можливі ознаки гастроентериту з болем в животі, нудотою, блювотою, діареєю. Часто спостерігається збільшення печінки.

Ентеровірусні захворювання

Ентеровірусні захворювання — це група гострих інфекційних хвороб, з поліморфною клінічною симптоматикою, широким діапазоном тяжкості та високим ступенем контагіозності. Частина з них, викликані вірусами Коксакі і ECHO, можуть проявлятися, крім інших, і респіраторним синдромом: «літній грип», гострий ринофарингіт / тонзиліт, «мала хвороба». Характерна переважно захворюваність влітку.

Клінічні ознаки ентеровірусних гострих респіраторних захворювань, які отримали назву «літній грип», значною мірою визначаються видом і серотипом вірусу. При інфікуванні вірусами Коксакі клініка захворювання характеризується ураженням верхніх дихальних шляхів переважно у вигляді ринофарингіту на тлі помірного токсикозу. Якщо хвороба обумовлена ECHO-вірусами, то розвивається трахеїт або трахеобронхіт зі значним токсикозом.

Гарячкові захворювання, так звана «мала хвороба», Коксакі-гарячка або триденна лихоманка, характеризуються катаральним запаленням і гіперплазію лімфоїдної тканини слизової оболонки глотки, кон’юнктивітом на тлі помірного токсикозу. Особливістю цієї форми є можливість ураження міокарда і нервової системи (серозний менінгіт).


Попередження-угода!

Сайт містить інформацію, що призначена для фахівців медичної та фармацевтичної галузей, вона не може бути використана для самодіагностики та самолікування і не є заміною консультації лікаря.